Технологично програмиран свят

Вторичният ефект на пандемията е, че тя доведе до ускоряване на технологичното развитие, след като отвори широко вратите за дигиталната трансформация. И вместо да чакат бъдещето да ни връхлети, визионери, предприемачи, учени, изобретатели и специалисти в различни технологични сфери са впрегнали усилия, за да влезем в технологично програмиран свят. Те създават технологиите на бъдещето, чийто смисъл е да улеснят живота.

Всичко това трябва да се прави през призмата на Жак Фреско – футурист, концептуалист, изобретател, наричан “Леонардо да Винчи на ХХ век”, живял 101 години, и то почти до наши дни: „Ако една технология не освобождава хората от рутината, за да може те да последват по-високи цели за човечеството, то целият технически прогрес е безсмислен“.

Ускорената технологизация и дигитализация колкото съединява хората, толкова бързо ги и разделя. Тук емоциите ни са безсилни, просто развитието трябва да се осъществява така, че не човекът да е във властта на техниката, а техниката да не губи зависимостта си от човека. И нека казаното от Алвин Тофлър да служи като верен ориентир в това бурно развитие на автоматиката и машините: Ако технологията е страхотният двигател и мощният ускорител, знанието трябва да е горивото.

Изпуснем ли контрола над технологиите, чака ни технологичен тероризъм. Който впрочем може да ни сполети и без контролът да е изпуснат…

Предлагаме гледната точка на четирима визионери в сферата на технологиите.

Георги Толев, изпълнителен директор на 3DBGPRINT:

Триизмерният печат ще влезе във всяко домакинство

Индустриалното 3D принтиране се усъвършенства, учените работят и за отпечатването на човешки органи

3D принтирането е процес, който превръща всеки 3D компютърен модел в реален физически обект. За разлика от стандартната технология чрез отнемане на материал, при този метод материалът се наслагва слой върху слой, като обектът се изгражда чрез софтуерно задание. 3D принтирането има много предимства и едно от тях е, че съкращава сроковете за въвеждане на даден продукт в експлоатация. При направата на нужния детайл решенията може лесно да се променят, да се експериментира, да се визуализира и да се внедрява бързо. Триизмерният печат намира приложение както при изработката на прототипи, така и в редовното производство в сферата на архитектурата, строителството, автомобилната индустрия, самолетостроенето, биотехнологиите, модата.

В периоди, когато доставките на определени части са нарушени, както е сега по време на пандемията, 3D принтирането помага за решаването на този проблем.

Пазарът има нужда от тази технология. За производствените компании 3D принтирането е надеждният помощник, когато целта им е да създават, да прототипират и да вземат по-бързи решения. Технологията е в процес на развитие, като в последните години тя постигна осезаем напредък и по отношение на материалите, размерите, бързината и качеството. В началото се работеше с полимери, после навлязоха индустриалните материали, сега започват да се изработват функционални части, постига се краткосерийно производство, прави се и метално принтиране.

Виждам голям потенциал за индустриалното 3D принтиране. То решава проблема с малки доставки, които се правят на големи разстояния. То дава по-голяма независимост. Освен всичко повечето от използваните материали после подлежат на рециклиране. Другото предимство е, че тази технология е свързана с по-малко замърсяване. И още нещо – професията на стругарите и фрезистите стана непривлекателна, те вече са на изчезване и няма кой да ги замести. 3D принтирането ще реши и този проблем. То е в нишата на т. нар. нови професии.

Експерти прогнозират, че само след няколко десетилетия почти всяко домакинство ще има 3D принтер в дома си и това ще е толкова обичайно, както да има хладилник или телевизор. Триизмерната технология и днес се използва широко за отпечатване на различни видове протези и слухови апарати. Някои възлагат големи надежди на 3D биопринтирането, но лично аз съм скептичен, че скоро по тази технология ще се правят органи, които да са адекватен заместител в човешкото тяло. Учените обаче имат смели мечти и са впрегнали усилия за 3D отпечатване на кожа, мускулни връзки и тъкани, както и за направата на вътрешни органи.

Д-р Димитър Георгиев, организатор на BioTech Atelier в София и Виена:

Медицината се персонализира и дигитализира

Изкуственият интелект и роботизацията ще са инструмент за бърза диагностика

 

Технологиите силно ще променят медицината. Генетичното изследване преди терапия ще задава посоката на самото лечение. То ще е в основата на персонализираната медицина. Пациентите ще се подбират по генетични индикатори, така ще се гарантира добър изход от терапията. Това тепърва ще се усъвършенства, като ще обхване все по-широк кръг от заболявания – например редките болести, онкологията, психиатрията, неврологията, кардиологията. Моето виждане е, че след 20-30 години ще се прави бързо и евтино генетично изследване и на негова база ще се посочва кой е най-подходящият медикамент за лечение. Концепцията от миналия век „Едно лекарство за всички“ вече не е актуална, преминава се към „Едно лекарство за определена категория хора“. За лечението на конкретни заболявания се приготвят лекарства, индивидуализирани за всеки пациент.

Дигиталните терапии също са персонализирана медицина и те все повече започват да навлизат. Такава терапия се осъществява, като си качите на телефона определена апликация, попълвате въпросника, след което приложението ви води и ви помага да се лекувате. С такава терапия може да се избавите от депресия, бърнаут, панически атаки, сериозни онкологични проблеми на този етап обаче не е възможно да се повлияват с такъв метод. Но за да може едно софтуерно приложение да се нарече дигитална терапия, трябва да мине през сериозно клинично проучване, както всяко лекарство. Дигиталната терапия е сравнително евтин вариант. Този сегмент тепърва ще се развива. В някои държави дигиталната терапия вече се покрива от здравната каса. В тази област има български разработки, които предстои да видят бял свят, и има вероятност някоя компания в сферата на дигиталната терапия да е първият български еднорог. Дигиталната диагностика и дигиталните биомаркери са друго поле на развитие на здравните технологии. Там предстои бурен растеж.

Открие ли се първопричината за дадено заболяване, после технологиите се развиват по-лесно. Затова се очаква тяхното силно навлизане в онкологията. Ролята на изкуствения интелект в медицината става все по-важна, защото изкуственият интелект и роботизацията са инструментът, чрез който ще се прави бърза диагностика. Това е и начинът корупцията, която е повсеместна, да се извади от медицината.

Има технология, която позволява за една нощ да се прегледат рентгеновите снимки на една голяма болница и да се види кои са пациентите с риск от рак на белия дроб. С помощта на 5G технологията ще може да се правят операции от дистанция. Ще има и роботи, които ще оперират. Някои технологии, които се разработват, вероятно няма да намерят реализация, но други ще получат ускорено развитие.

Георги Къдрев, съосновател и управляващ партньор на Imagga и Kelvin Health: 

Изкуственият интелект става надежден помощник на хората

Технологичната трансформация носи много улеснения, но налага всеки човек да развива нови умения

Изкуственият интелект става все по-широко понятие с все повече възможности в наше време. Софтуерът във всякакъв негов вариант започва да съдържа компоненти на изкуствен интелект. На много места невидимо, другаде видимо, но изкуственият интелект захранва все повече информационни системи. На практика става част от всички процеси, които може да бъдат улеснени, автоматизирани, скалирани, за да са достъпни за повече хора.

Светът се развива в цивилизационно и технологично отношение. И сега сме в поредната еволюционна стъпка на цивилизацията. В нея се съдържат много плюсове за обществото, тъй като човек се освобождава от рутинната работа и я прехвърля на машините. Така му остава повече време за творчество. Много хора се притесняват дали няма да загубят работата си в този технологичен преход. Факт е, че човешката дейност се трансформира и вече има нужда от нов подход и от нови умения. Задават се много предизвикателства по пътя на развитието, но вярвам, че всичко това е за добро.

Технологиите позволяват да избираш темпото, с което да се движиш и да напредваш. Изкуственият интелект вече е достатъчно развит в неговата технологична основа. Тепърва ще се правят специализирани приложения с изкуствен интелект. Както например вече активно се работи по изкуствен интелект за управление на електрически автомобили или пък за логистиката, за вземане на финансови решения. Той ще е надеждният помощник за оптимизиране на някакъв процес.

Imagga разработва методи за анализ на снимки, като в последните две години развиваме технологията в посока улавяне на неподходящо съдържание. Това е невидим проблем, който засега се решава от хора, ангажирани да отсяват чувствителното съдържание. Ние автоматизираме този процес. Потребител на технологията са социални медии, които позволяват потребителите им да качват съдържание, както и платформи за лайв стрийминг. Автоматизацията на индустриалното производство, пакетирането, сортирането, а и много други сфери ще прилагат технологията за разпознаване на образи.

Kelvin Health e инструмент за профилактична грижа, който един ден ще може да се ползва от всяко домакинство. На базата на топлинния профил на всеки човек ще може да се регистрират здравословни аномалии, преди те да се превърнат в сериозен проблем. Работим по няколко направления, свързани с различни системи в организма. Убедихме се, че в сферата на медицинската диагностика има нужда от технологии, които да са достъпни за хората. Наложи се с другите членове на екипа да минем бързи обучения по медицина, за да навлезем по-дълбоко в материята. Чрез Kelvin Health профилактичната грижа може да стане част от забързаното всекидневие. Тази термална камера ще е в ролята на добрия помощник на нашия доктор. Виждането ни е, че голяма част от проблемите, свързани със здравето, които вече са идентифицирани в обществото, чрез технологиите ще може да намират своето бързо решение.

Ще се появят много нови възможности, които ще носят ползи благодарение на достъпа до технологии. По света има много мечтатели като нас, които работят с усърдие в тази посока. Дигитализацията и автоматизацията на базата на изкуствен интелект ще донесе редица улеснения на хората.

Георги Арабаджиев, съосновател на Giga Automata:

Връщаме България на световната карта на роботиката

Ще се родят изцяло нови професии, които ще намират реализация в среда, населена от „умни“ машини и изкуствен интелект

 

В съвременния свят хората не искат да се занимават с повторяеми дейности. Затова ние се заехме с производството на индустриален колаборативен робот Анимото, който се труди рамо до рамо с тях и ги отменя в изпълнението на еднотипни задачи. Продуктът вече е сертифициран и сега сме фокусирани върху неговото серийно производство. Тези роботи са с универсално устройство и приложението им зависи от този, който ги инсталира. Голяма част от възможните приложения ние дори и не сме си ги помисляли, но техните ползватели са по-изобретателни от нас. Коботът се явява в момент, когато има все по-силен недостиг на работна ръка и той ще помага за решаването на този проблем. Може да се използва за заваряване, за боядисване и за редица други специфични манипулации.

Започнах да се занимавам с разработването на роботи, защото исках да съм удовлетворен, че създавам важна технология. На този етап роботите имат твърде слабо проникване в българските предприятия. Внедрени са например в аутомотив индустрията, но повечето малки и средни фирми  нямат достъп до такава технология.

В развитието на роботиката у нас има голяма пропаст. Някога баща ми работеше в ДЗУ- Стара Загора. Аз ходех в детската градина срещу завода и когато той ме вземеше от нея, ме водеше в работата си, а там имаше роботи. Това беше през 1988-1989 г. и за мен роботите бяха нещо нормално. Те спираха, изчакваха да отминем и отново продължаваха. Това ми даде представата, че „има завод – има робот“. Като пораснах, разбрах, че то е по-скоро изключение. ДЗУ- Стара Загора, отдавна не съществува. Оттогава в България се отвори технологична „дупка“. Дълги години с роботизацията нищо не се случваше, но от известно време се усеща подем. Моето вярване е, че в момента сме в началото на новата епоха в развитието на роботиката в нашата страна. Връщаме България на световната карта на роботиката.

Роботите, изкуственият интелект, машинното самообучение са свързани технологии. На този етап те се развиват, за да помагат на хората и няма основания за притеснения, че роботите ще вземат властта. Ще отнеме доста време, докато индустриалните роботи станат напълно автономни. Ще дойде моментът да общуваме с роботите, но ние и сега под някаква форма го правим, макар те все още да са незабележими за нас, хората. Все по-често обаче контактуваме с чатботи и с изкуствен интелект, автономните автомобили на Тесла също са роботи. Мислим си, че е фантастика да се разминаваме по улиците с хуманоидни роботи. В обозримо бъдеще доста от продуктите ще са автоматизирани и роботизирани, зад тях ще стои някаква форма на изкуствен интелект. Допускам, че ако технологията попадне в лоши ръце, може да бъде развита и да се изправи срещу човечеството. Но ще бъдат създадени и технологии за противодействие.

В предприятията на бъдещето ще работят много индустриални роботи. В логистиката ще има автономни автомобили и роботи, които ще придвижват стоки и материали. Ще се родят изцяло нови професии, които ще намират реализация в среда, населена от „умни“ машини и изкуствен интелект.

Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here

Related Posts
Delhi resident doctors call off strike thumbnail

Delhi resident doctors call off strike

The agitating resident doctors on Friday called off their 14-day long nationwide agitation over the delay in NEET-PG counselling and alleged manhandling of doctors by the police. The doctors will resume work from 12 p.m. The strike was called after a meeting between the members of the Federation of Resident Doctors' Association (FORDA) and Joint…
Read More
Argentina: Upcoming crypto regulations will not focus on tokens, but… thumbnail

Argentina: Upcoming crypto regulations will not focus on tokens, but…

The government of Argentina is considering a regulatory framework for crypto companies that will define oversight and jurisdiction.  The country’s National Securities Commission is expected to have oversight of crypto firms following a Congressional vote.  The government of Argentina is looking to come up with a regulatory framework. It would define the oversight requirement for
Read More
UK approves tokenization of FCA-authorized investment funds thumbnail

UK approves tokenization of FCA-authorized investment funds

UK approves tokenization of FCA-authorized investment funds Assad Jafri · 2 weeks ago · 2 min read The UK intends to adopt tokenization in phases, with the initial stage allowing FCA authorized funds to implement the technology to improve efficiency, transparency, and competitiveness. 2 min readUpdated: November 24, 2023 at 7:49 pm Cover art/illustration via
Read More
What is the metaverse and how can we get there? thumbnail

What is the metaverse and how can we get there?

Marketers are making inroads in virtual worlds, but there is still a long way to go before reaching the metaverse, according to two experts who spoke at The MarTech Conference. That’s why it’s on the to-do list for so many companies, but as a long-term play. In our flash survey, over three quarters of marketers
Read More
'F-- thumbnail

‘F–

In Fort Lauderdale, Florida, over two dozen Tesla Cybertrucks were vandalized this week, with the perpetrators spray-painting an insulting message directed at Tesla's CEO, Elon Musk.A 35-second video captured the aftermath of the vandalism spree and went viral on Instagram on Friday. The footage, shared by the "Only in Broward" account, showed multiple Cybertrucks in
Read More
Index Of News
Total
0
Share