Zveza potrošnikov Slovenije
Ali tudi vi po cvrtju slastnih zrezkov in krofov, ki jih bomo pripravljali v času pusta, olje zlijete v odtok ali na kompost? S tem povzročite trajno škodo sebi, odtočnemu sistemu, predvsem pa naravi.
Zakonsko smo dolžni odpadno jedilno olje pravilno zavreči.
Ne zamudite naših objav na
in
Odpadno jedilno olje je nevarno: en liter, ki ga zlijemo v odtok ali naravo, lahko onesnaži tudi milijon litrov pitne vode! Kljub temu se mnogi ne zavedajo, zakaj je pomembno zbirati in pravilno zavreči odpadno jedilno olje, ki pogosto konča v odtoku ali na domačem kompostu. Preverili smo, kako pravilno ravnati z oljem, ki vam ostane po cvrtju, da bi naredili okolju najmanj škode.
Zamašene cevi
Zlivanje olja od peke krofov ali cvrtja piščanca v odtok lahko povzroči resne težave in škodo okolju, odtočnim cevem in čistilnim napravam. Vsaka kapljica olja, ki jo zlijemo v straniščno školjko ali lijak, pomeni veliko onesnaženje površinskih voda in podtalnice. Prav tako lahko povzroči škodo cevem, saj deluje kot odlično lepilo, kar pa pomeni, da tvegate zamašitev.
Nepravilno delovanje male čistilne naprave
Če olje konča v greznici ali mali komunalni čistilni napravi, se izloči na površino in onemogoči vnos zraka do odplak, kar povzroči slabo delovanje ali celo prekinitev delovanja greznice ali male komunalne čistilne naprave. Moti tudi proces naravne razgradnje.
Iz komposta do podtalnice
Olje zavrzite v temu namenjene zabojnike oziroma posode.
Če ga odvržemo med biološke odpadke, na kompost ali drugam v naravo, onemogočimo naraven razkroj in delovanje mikroorganizmov. Sčasoma se spere do podtalnice, ki je v Sloveniji glavni vir pitne vode. Ko je podtalnica onesnažena, lahko traja več sto let, da se njena kakovost obnovi ali izboljša.
Kam torej z odpadnim oljem
Doma olje po uporabi ohladimo in precedimo v plastično ali stekleno posodo oziroma namensko posodo za zbiranje. Ne zlivamo ga med biološke odpadke, še manj v lijak in straniščno školjko. Posodo dobro zapremo in jo do odvoza na zbirno mesto hranimo na temnem in hladnem mestu. Odpeljemo ga v ulični zbiralnik, kjer so namenske zbiralne posode, v katere lahko prelijemo odpadno jedilno olje. Počakamo lahko na akcijo zbiranja nevarnih odpadkov v premičnih zbiralnicah, ki potekajo enkrat do dvakrat na leto, ali pa olje oddamo v zbirni center.
Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here