Geológ a popularizátor vedy: Akou hrozbou sú superničivé sopky a prečo blato na Marse levituje?

Na Twitteri ste sa s trochou zveličenia nedávno pýtali, či sa nás nesnaží matička Zem zbaviť a či sopky nesoptia v poslednom čase nejako viac. Soptia?

Nie. Nesoptia. K sopečným erupciám dochádza na planéte na rôznych miestach 70- až 80-krát do roka. Len nám to teraz v poslednom čase tak pripadá, pretože mnoho erupcií sa odohralo blízko – Island, Sicília, La Palma. Stále o tom počujeme alebo čítame v novinách. Na začiatku roka napríklad buchla sopka Ključevskaja na Kamčatke, o ktorej sa nikto nedozvedel, pretože tam nikto nežije a je to na druhej strane planéty. Keby k niečomu podobnému došlo na Islande alebo v Taliansku, hneď toho budú plné médiá.

Zdroj:
Archív HN

​Čo vám bežalo hlavou pri pohľade na zábery zo španielskeho ostrova La Palma?

Mám na to rozpoltený pohľad. Na jednej strane súcitím s miestnymi ľuďmi, ktorým to zo dňa na deň vzalo úplne všetko. Oproti iným prírodným katastrofám vám táto spúšť zničí nielen dom, ale aj parcelu. Na druhej strane, z pohľadu vedca je pre mňa zaujímavé sledovať, ako sa láva správa, ako sa menia jej vlastnosti, aké v mori spôsobuje chemické reakcie… Venujem sa výskumu sopiek na planétach slnečnej sústavy a tu na Zemi sa snažím pochopiť, ako sa sopky správajú.

Vedelo sa dopredu, že k erupcii na La Palme dôjde?

Áno aj nie. Je to trošku zložitejšie. Sopečná erupcia sa totiž nedá stopercentne predpovedať. Existuje však niekoľko metód, ktoré nám naznačia, že by v určitej oblasti k sopečnej činnosti mohlo dôjsť. Dve hlavné metódy vychádzajú z toho, že keď máte v hlbinách Zeme magmu, ktorá sa derie na povrch, vytláča horniny nad sebou. A tá oblasť sa začne „vydúvať“.

Na povrchu sa tvoria hrče?

Mení sa výška povrchu. A satelity na obežnej dráhe sú schopné to zmerať. Bolo pozorované, že v mieste, kde došlo k erupcii, dochádzalo k vyklenutiu povrchu až o viac ako desať centimetrov. Čo napovedalo, že sa magma dostáva pod povrch. Súčasne na seizmických dátach, ktoré ukazujú, ako sa chveje krajina, bolo vidieť, že sa v hlbinách začínajú triasť horniny. Magma si razila cestu k povrchu a rozochvievala okolité horniny.

Trošku ako z hororu. Je to teda impulz k tomu, zbaliť sa a zmiznúť?

V tom je problém. Nie vždy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma.
Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here

Related Posts
India’s PSLV launches with two Singaporean satellites thumbnail

India’s PSLV launches with two Singaporean satellites

India’s Polar Satellite Launch Vehicle lifts off from the Satish Dhawan Space Center on Saturday. Credit: ISRO An Indian Polar Satellite Launch Vehicle lifted off Saturday and flew to an altitude of more than 360 miles (580 kilometers) to deploy two Singaporean satellites, one for all-weather radar imaging surveillance and another for technology demonstrations. The
Read More
US drone-Russian jet collision swirls in debate. What happened? thumbnail

US drone-Russian jet collision swirls in debate. What happened?

When a Russian fighter jet collided with a large U.S. surveillance drone over the Black Sea on Tuesday, it was a rare but serious incident that triggered a U.S. diplomatic protest and raised concerns about the possibility Russia could recover sensitive technology.United States and Russian officials had conflicting accounts of the collision between the MQ-9
Read More
Index Of News
Total
0
Share