Minister Hawke odločil “v javnem interesu”
To. G.
|
14. januar 2022 ob 08:04
Melbourne – MMC RTV SLO
Avstralski minister za priseljevanje Alex Hawke je preklical vizum prvemu tenisaču sveta in Novak Đoković tako ne more zaigrati na Odprtem prvenstvu Avstralije. A napoveduje se pritožba, s katero bi zadržali deportacijo in saga bi se nadaljevala …
Minister za priseljevanje Alex Hawke je v petek pozno zvečer po avstralskem času le sporočil svojo odločitev, ki se je pričakovala vse od ponedeljkove odločitve sodišča, po kateri je Novak Đoković lahko vstopil v Avstralijo zaradi napak ob obmejnem postopku prvega preklica vizuma.
Teniški superzvezdnik se je po nekajdnevnem zadrževanju v azilnem domu lahko začel pripravljati na uvodni teniški turnir za grand slam v Melbournu, katerega prvi nosilec je in bi se moral v ponedeljek v 1. krogu pomeriti z rojakom Miomirjem Kecmanovićem.
Minister odločil “v javnem interesu”
Hawke je izkoristil svoja ministrska pooblastila in navkljub odločitvi sodišča razveljavil Đokovićev vizum: “Danes sem uporabil svoja pooblastila po členu 133C(3) zakona o priseljevanju za preklic vizuma Novaka Đokovića na podlagi zdravstvenih razlogov in ohranjanja reda, saj je to v javnem interesu.”
“Pri odločitvi sem pazljivo pretehtal vse prejete informacije od ministrstva za notranje zadeve, avstralske mejne policije in gospoda Đokovića,” je v uradni izjavi zapisal minister Hawke.
Deportacija in izgon iz Avstralije za tri leta?
Zdaj bi morala slediti deportacija najboljšega tenisača na svetu, ki bi mu lahko tudi prepovedali vstop v Avstralijo za naslednja tri leta. Po pisanju avstralskih medijev bodo Novaka Đokovića že v kratkem preselili v pripor v enega izmed azilnih domov, ne nujno v Park Hotel v Carltonu, kjer je prebival med prvim priporom.
Đoković bo nato imel na izbiro: ali odleti domov ali pa ostane v azilnem domu.
Đokovićevi odvetniki premlevajo pravne možnosti za hitro pritožbo na sodišče, s katero bi lahko zadržali deportacijo in celo izničili pripor, s čimer bi lahko še naprej ostal “v skupnosti” in teoretično celo igral na teniškem turnirju v Melbournu.
Če se Đoković pritoži, se napoveduje poenostavljeno sojenje s skrajšanim časom za pisna stališča in ustne dokaze. Po pisanju melbournskega dnevnika The Age se bi pospešena sodna obravnava končala najkasneje do nedelje, torej še pred začetkom Odprtega prvenstva Avstralije.
Kot necepljen pridobil zdravniško izjemo
Prvi tenisač sveta je že vse od izbruha pandemije covida-19 izražal pomisleke o cepljenju in dal vedeti, da ne bo razkril svojega cepilnega statusa, ki je pogoj za vstop v Avstralijo. V sodelovanju s Tennis Australia, ki organizira OP Avstralije, je Đoković pridobil zdravniško izjemo, ki sta jo potrdila dva ločena zdravniška odbora na podlagi anonimiziranih podatkov.
Po sprva preklicanem vizumu dobil dvoboj na sodišču
V četrtek, 6. januarja, je Đoković priletel v Avstralijo, a ga je mejna policija zavrnila, saj naj ne bi predložil ustreznih dokazov, s čimer bi podkrepil navedbe v prošnji za sicer že odobreni vizum. Sledila sta pripor v azilnem domu in kratek sodni postopek v ponedeljek, 10. januarja, pred prizivnim sodiščem, ki je odločilo, da mejna policija ni ravnala v skladu s pravili. Od takrat se je Srb lahko svobodno gibal po državi in pripravljal na prvi turnir za grand slam nove sezone.
Žogica se je sočasno v skladu z avstralsko zakonodajo preselila v roke ministra za priseljevanje, ki je nato iz dneva v dan prelagal odločitev, na koncu pa je Hawke udarno novico sporočil čisto ob koncu delovnega tedna.
Vmes se je razkrilo, da so bili podatki v formularju res netočni, sočasno pa, da se je Đoković kljub pozitivnemu PCR-testu gibal v javnosti, in to za nameček še brez maske, zaradi česar se je 34-letni Beograjčan javno opravičil.
Notranje- in zunanjepolitična afera
Vprašanje vstopa v Avstralijo brez zahtevanega cepljenja zoper covid-19 je pomembno notranjepolitično vprašanje v državi, ki jo letos čakajo volitve. Sočasno vlada Scotta Morrisona vseskozi zagovarja najstrožje protikoronske ukrepe, ob tem pa je tako imenovana politika trdnih meja njen pomembni politični simbol.
Primer Đoković je razumljivo hitro prerasel tudi v zunanjepolitični zaplet s Srbijo, hkrati pa je pritegnil pozornost ne samo vsega športnega sveta, ki se že dve leti ukvarja s koronavirusom, protiukrepi in takšnimi ter drugačnimi zapleti.
Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here