Imunologička vysvetľuje, ako fungujú nové vakcíny proti covidu, ktoré k nám majú prísť

Akí ľudia si majú tretiu dávku aplikovať?

Určite tí, ktorí patria do rizikovej skupiny. Teda starší ľudia a chronicky chorí, ktorí sa liečia s metabolickými či kardiovaskulárnymi chorobami, diabetom a podobne. Tí potrebujú posilniť odpoveď imunitného systému, ktorý síce už z predchádzajúcich očkovaní vie, o aký vírus ide, ale „zabúda“.

A u tých ostatných?

U úplne zdravých ľudí záleží na ich situácii. Po prvé je dôležité, či covid už prekonali. Ak áno a majú aplikované dve dávky, tak podľa mňa nie je nutné dávať si tretiu. Ak covid neprekonali, ale nechali sa očkovať hneď na začiatku minulého roku, kedy sa s vakcináciou začalo, pravdepodobne majú imunitu proti covidu už zníženú a na tretiu posilňujúcu dávku by si mali dôjsť.

Každý by sa ale mal rozhodnúť sám s ohľadom na to, či chce chrániť nielen seba, ale aj svojich blízkych, či má z nákazy obavy, ako zasahuje očkovanie do jeho spôsobu života a ako dopadá jeho rozhodnutie na okolie, celkovo zvážiť komplexné individuálne súvislosti.

Dajme tomu, že som sa nakazila covidom vlani na jar a potom absolvovala dve dávky. Mám ísť na tretiu?

Od marca je to už celkom dlho. Ak sa obávate omikronu, tak by tretia dávka v tejto dobe bola určite vhodná, ale ak vaše rozhodnutie spadne do už prebiehajúcej masívnej vlny, obzvlášť veľmi nákazlivého variantu omikron, je očkovanie s rizikom súbehu očkovania a nákazy a je lepšie zvážiť posilnenie pasívnej ochrany.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here

Related Posts
Climate change made the past 7 years the warmest on record thumbnail

Climate change made the past 7 years the warmest on record

The UN's World Meteorological Organization found that 2021 was the seventh hottest year to date, at 1.11°C above pre-industrial levels Environment 19 January 2022 By Adam Vaughan In Palmdale, California, temperatures reached 41.1°C in July 2021ROBYN BECK/AFP via Getty Images The past seven years were the warmest on record as climate change continued apace, despite…
Read More
Integrated Photonics Meets Electron Microscopy in Unconventional Collaboration thumbnail

Integrated Photonics Meets Electron Microscopy in Unconventional Collaboration

A ring resonator. Credit: Yujia Yan (EPFL) The transmission electron microscope (TEM) can image molecular structures at the atomic scale by using electrons instead of light, and has revolutionized materials science and structural biology. The past decade has seen a lot of interest in combining electron microscopy with optical excitations, trying, for example, to control…
Read More
Exploring the thermal limits of advanced nanomaterials thumbnail

Exploring the thermal limits of advanced nanomaterials

A fundamental understanding of the thermal behavior of reinforcement materials is crucial to fully exploit their properties in composites. Boron nitride nanotubes, or BNNTs, are stronger and more resistant to high temperatures than carbon nanotubes. Like their carbon cousins, they are structures measured by the nanometer—a length equal to one-billionth of a meter. In a
Read More
Index Of News
Total
0
Share