Prečo ja? Prečo práve ja? Prečo ja musím mať také šťastie? Už niekoľko rokov ma prenasleduje pocit, že si všetko to bláznivé šťastie, všetky tie pocty a ceny nezaslúžim a že na tomto podivnom konte šťastia okrádam iného o jeho podiel.
Myšlienky, ktoré obsadili hlavu Miloša Formana po tom, ako mu v marci 1985 Steven Spielberg odovzdal Oscara (už druhého v jeho kariére) za film Amadeus a s ktorými sa zveruje v autobiografii Co já vím, až tak nekorešpondujú s vlastnosťami, s akými si najväčšiu hviezdu československej kinematografie spájal svet predovšetkým.
Teda s nesmiernou pracovitosťou, túžbou víťaziť – a tiež užívať si radosti života. Od žien cez jedlo až po cigary. Vnútorný svet režiséra, ktorého rodičia zahynuli v koncentračnom tábore (v ôsmich rokoch prišiel o otca a v jedenástich o mamu) bol však zložitejší, ako by sa na základe jeho šarmu a 40 rokov neutíchajúceho ťahu na bránu mohlo zdať.
Bez schopnosti rozumieť subtílnym hnutiam duše by sa mu však nepodarilo nakrútiť snímky, ktoré dokázali zasiahnuť solar plexus Čechov i Američanov. A popri tom ich rozosmiať.
Vášeň a drina
Psychológovia o tom vedia svoje. Ak vás trauma nezničí, zákonite vás obohatí. Talent Milošovi Formanovi nepochybne prihrali predovšetkým gény, no to, že jeho povestná ľudskosť sa trvalo napájala práve z tohto zdroja, znie ako uveriteľná hypotéza.
Akokoľvek, už ako malý chlapec
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.
Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here