Nová štúdia: Topenie permafrostu v Arktíde ohrozuje celý svet

Topenie večne zamrznutej pôdy v Arktíde, ktoré môže uvoľniť obrovské množstvo skleníkových plynov, ohrozuje nielen miestnu infraštruktúru, ale aj celú planétu.

Podľa agentúry AFP to vyplýva z novej štúdie, ktorú tento týždeň zverejnil odborný časopis Nature. Permafrost, ktorý bežne ani v lete nerozmŕza, pokrýva tridsať miliónov kilometrov štvorcových planéty, z toho približne polovicu v Arktíde.

Teplota sa zvyšuje rýchlejšie

Obsahuje dvojnásobok množstva oxidu uhličitého, než ktoré je v atmosfére, a trojnásobok množstva, ktoré sa do vzduchu dostalo od roku 1850 kvôli ľudskej činnosti.

Teplota sa v Arktíde kvôli zmene klímy zvyšuje rýchlejšie ako vo zvyšku sveta, a to o dva až tri stupne Celzia v porovnaní s teplotou pred priemyselnou revolúciou.

Odborníci v regióne tiež zaznamenali množstvo meteorologických anomálií. Večne zamrznutá pôda, ktorá má z definície najmenej po dobu dvoch rokov teplotu nula stupňov Celzia a menej, zaznamenala v rokoch 2007 až 2016 zvýšenie teploty v priemere o 0,4 stupňa Celzia.

Rastúce teploty permafrostu “vyvolávajú obavy z rýchleho topenia a potenciálneho uvoľňovania oxidu uhličitého“, uviedla autorka štúdie Kimberley Minerová, ktorá pracuje v Laboratóriu tryskového pohonu (JPL) americkej vesmírnej agentúry NASA.

Najnovšia štúdia

Podľa štúdie dôjde do roku 2100 k strate približne štyroch miliónov kilometrov štvorcových večne zamrznutej pôdy, a to aj v prípade, že sa podarí zastaviť globálne otepľovanie.

Výskum uvádza, že úlohu budú hrať aj požiare. Počet týchto nekontrolovateľných živlov by mohlo do polovice storočia vzrásť o 130 až 350 percent, čím by sa z večne zamrznutej pôdy uvoľňovalo stále viac oxidu uhličitého.

Podľa ďalšej štúdie vedenej Janom Hjortom, výskumníkom z fínskej univerzity v Oule, je bezprostredne ohrozených takmer 70 percent ciest, potrubí, miest a tovární postavených na večne zamrznutej pôde. Zvlášť ohrozené je Rusko. Takmer polovica ropných a plynových polí v ruskej Arktíde sa nachádza v oblastiach permafrostu.

V roku 2020 pri ruskom meste Norilsk uniklo kvôli roztápajúcemu sa permafrostu z nádrže tepelnej elektrárne vyše 21-tisíc ton nafty a mazivá, ktoré sa dostali do niekoľkých riek a do jazera.

Poznatky o permafroste

Cesty a ropovody sú ohrozené topením večne zamrznutej pôdy aj v Severnej Amerike. Napriek tomu, že vedecké poznatky o permafroste sú stále hlbšie, zostávajú nezodpovedané niektoré otázky, vrátane toho, koľko oxidu uhličitého sa môže uvoľniť.

Podľa Minerovej a jej kolegov nie je topenie permafrostu dostatočne zohľadnené v modeloch globálneho otepľovania. Nie je tiež jasné, či topenie povedie k zalesneniu arktickej oblasti, kde budú rastliny schopné absorbovať uvoľnený oxid uhličitý, alebo k vysušeniu oblasti s častejšími požiarmi.

Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here

Related Posts
Solar farms in space are possible thumbnail

Solar farms in space are possible

It's viable to produce low-cost, lightweight solar panels that can generate energy in space, according to new research from the Universities of Surrey and Swansea. The first study of its kind followed a satellite over six years, observing how the panels generated power and weathered solar radiation over 30,000 orbits. The findings could pave the
Read More
Should You Swab Your Throat for a Rapid COVID Test? thumbnail

Should You Swab Your Throat for a Rapid COVID Test?

Photo: Basilico Studio Stock (Shutterstock)At-home rapid tests for COVID-19 instruct you to stir a cotton swab inside each nostril before sliding the swab into its little testing tube or card. But some people have posted pictures on social media comparing a negative at-home nasal swab with a positive at-home throat swab, and even some experts…
Read More
Imaging the adolescent heart thumbnail

Imaging the adolescent heart

Cardiovascular magnetic resonance (CMR) is an accurate method for determining the heart’s architecture, function, and tissue makeup. There aren’t many studies that provide CMR reference levels for adolescents, though. A new study by the scientists at the Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares (CNIC), aims to provide sex-specific CMR reference values for biventricular and atrial dimensions
Read More
Index Of News
Total
0
Share