Productboard se přidal k Rohlíku a stal se 1000. žijícím jednorožcem
Foto: CzechCrunch
Středa tohoto týdne přinesla jednu z nejzásadnějších startupových zpráv letošního roku, což můžeme říct, i když je teprve začátek února. Český startup Productboard zakladatelů Huberta Palána a Daniela Hejla se stal v pořadí druhým čistokrevným jednorožcem s českými kořeny. Po získané investici 125 milionů dolarů, tedy 2,7 miliardy korun, se jeho valuace vyšplhala na 1,725 miliardy dolarů a překonal tak magickou miliardovou hranici, kterou je nutné zdolat, aby se startup mohl zařadit mezi tato bájná zvířata s rohem na hlavě.
Productboard tak ve stáji jednorožců doplnil prvního českého zástupce, online supermarket Rohlík zakladatele Tomáše Čupra, jenž miliardovou valuaci překonal loni v červenci během své poslední oznámené investice ve výši 100 milionů eur, v přepočtu 2,5 miliardy korun. Rohlík je nyní oceněn na 1,2 miliardy dolarů a Productboard jej tak v tomto ohledu překonal.
Zpráva o dalším jednorožci s českými kořeny v případě Productboardu přišla v den s magickým datem 2. 2. 2022, ještě magičtější je ale další milník. Dle analytické společnosti CB Insights, která sleduje globální data o financování startupů, totiž právě v tento den počet aktuálně pobíhajících jednorožců na světě dosáhl tisícovky. Na konci roku 2020 jich přitom bylo 563, ke konci loňska už 959.
Je nutné podotknout, že u CB Insights nejde o seznam všech historických jednorožců – ty po vstupu na burzu nebo jiném exitu tento status ztrácí. Kromě Productboardu se 2. 2. 2022 stal jednorožcem také norský startup Dune Analytics, který však tuto zprávu oficiálně oznámil o hodinu dřív. Český zástupce byl tedy přesně tisícím aktuálně existujícím jednorožcem, historicky však této příčky dosáhl již někdo jiný.
V dnešní době je běžné, že zejména globální startupy nesídlí v jedné zemi, například i Productboard má oficiální sídlo v San Francisku a v tuzemsku provozuje jen dceřinou společnost. Za české startupy však obecně považujeme ty, jež mají české zakladatele. A žhavých kandidátů, kteří se mohou připojit k Rohlíku a Productboardu, je několik.
Jedním z dlouho zmiňovaných startupů je například Mews zakladatele Richarda Valtra s oficiálním sídlem v Nizozemsku. K miliardové metě měl nakročeno již dřív, protože ale působí v oblasti hotelnictví, na cestě jej o něco zdržela pandemie koronaviru. Nyní se však Mews chystá na další kolo financování Series C, které by měl dokončit ještě letos, a očekává, že jeho valuace jednu miliardu dolarů překoná.
Blízko je také Shipmonk zakladatele Jana Bednáře s oficiálním sídlem na Floridě, jehož valuace se po poslední investici v lednu loňského roku dostala přes 800 milionů dolarů. Po posledních dvou akvizicích už teoreticky hodnota firmy miliardy dosáhla, bez dalšího finančního kola však zatím nebyla oficiálně potvrzena. Jak Bednář popsal v CzechCrunch podcastu, s firmou se chystá vstoupit na burzu, takže možná status jednorožce přeskočí.
Blízko k miliardové hranici má také Rossum, jehož hodnota při říjnové investici ve výši 100 milionů dolarů (což je aktuálně po dvou investicích Rohlíku a jedné Productboardu čtvrtá nejvyšší investice do českého startupu) dosáhla podle informací CzechCrunche vyšších stovek milionů dolarů.
Z dalších startupů blížících se k miliardové valuaci v dolarech, avšak s menší českou stopou, se pak často zmiňuje německý Pricefx s oficiálním sídlem ve Spojených státech. Jeho největší kancelář, co se týče počtu zaměstnanců, se nachází v pražském Karlíně a více než polovinu celého vývojového týmu tvoří Češi.
Kandidáti se však rodí i u našich nejbližších sousedů. „Surglogs, Photoneo a Deepnote na Slovensku, Productboard s Rohlíkem jako dva čeští jednorožci jen za posledních dvanáct měsíců a mnoho dalších kandidátů na cestě. Pokud má slovenská startupová scéna momentum, tak ta česká už uhání raketovou rychlostí. Skvělý začátek roku pro česko-slovenské startupisty,“ zhodnotil na LinkedInu aktuální dění Andrej Kiska, partner venture kapitálového fondu Credo Ventures.
Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here