Vasárnap Rafael Nadal történelmi sikerével ért véget az idei Australian Open, ki ne hallotta volna, hogy immár 21-szeres egyéni GS-tornagyőztesnek mondhatja magát a spanyol. A nőknél jóval kisebb hullámokat vert Ashleigh Barty végső sikere, de azért ő sem panaszkodhat, hiszen 44 év után avattak ismét hazai győztest. Visszapillantunk az idei év első Grand Slam-tornájára.
Nadal és a trófea (Fotó: AFP) |
Nem akármilyen felvezetést kapott a torna, köszönhetően az Ausztráliába érvényes vízum és oltás hiányában különengedéllyel beutazni szándékozó Novak Djokovics botrányának köszönhetően. Napokig arról szólt minden hír a teniszvilágból, hogy mi lesz a világelő sorsa, indulhat-e a tornán, végül a keszekusza és olykor már nehezen követhető történet a szerb hazaküldésével zárult a torna előtti napokban.
Ezzel máris Danyiil Medvegyev lépett elő a férfi egyes legnagyobb esélyesévé. A másodikként kiemelt orosz a szerb kizárásával a legmagasabban kiemelt játékos lett a versenyben. A felső ágról Djokovics hiányában a német Alexander Zverev számára tűnt kikövezettnek az út legalább az elődöntőig. Ehhez a képest a német már a 16 között elhasalt a kanadai Denis Shapovalov jelentette akadályban, akit aztán a nyolc között Rafael Nadal takarított el a mezőnyből egy szintén nem akármilyen, ötszettes összecsapás végén.
Nagyjából ez volt az a pont, amikor az átlagos teniszrajongó felkapta a fejét, hogy Nadal egyáltalán még versenyben van. A spanyol számára az elmúlt időszak mindenről szólt, csak a kimagasló sportsikerekről nem: sérülése miatt fél évig nem játszott, s a visszavonulását is fontolgatta, mielőtt Ausztráliába utazott volna, ráadásul megérkezése után elkapta a koronavírust.
A nagy hármasból hírmondónak maradó Nadal a vírust legyűrve nekifutásból megnyerte a második melbourne-i tornát az Australian Open előtt, ennek ellenére hiába emelték ki hatodiknak, sokan egy lyukas garast nem adtak volna annak, hogy a spanyol Ausztráliában begyűjti a 21. GS-tornagyőzelmét.
Addig azonban történt egy s más Melbourne-ben: vegyük például a magyarokat, akiknek nem igazán sikerült a torna. Fucsovics Márton egyesben Dusan Lajovicstól kapott ki ötjátszmás meccsen, párosban visszalépett, míg a nőknél nem volt szerencséje a sorsolással egyik magyar indulónak sem. Udvardy Panna a 24. kiemelt Viktorija Azarenkától, míg Bondár Anna a 10. kiemelt Anasztaszija Pavljucsenkovától kapott ki két játszmában.
Apropó, női egyes: a hölgyeknél tulajdonképpen semmi meglepetés nem történt, hacsak nem tekintjük annak a címvédő Oszaka Naomi harmadik körös búcsúját, valamint azt, hogy a 27. helyen kiemelt amerikai Danielle Collins bejutott a döntőbe. Ott viszont az első kiemelt, világelső Ashleigh Barty érvényesítette a papírformát és 44 év után első ausztrál nőként megnyerte a hazai GS-tornáját.
Australian Open (2): 2009, 2022 |
Roland Garros (13): 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017, 2018, 2019, 2020 |
Wimbledon (2): 2008, 2010 |
US Open (4): 2010, 2013, 2017, 2019 |
A női döntő másnapján pedig jött hatodik kiemelt Nadal és – ahogy a Reuters hírügynökség munkatársa megfogalmazta – „végig a radar alatt repülve” jutott el a döntőig, ahol aztán Medvegyev ellen minden idők legvalószínűtlenebb feltámadását produkálva 5 óra 24 perc alatt megnyerte a 21. GS-tornáját egyéniben.
Ezzel általános meglepetésre átvette a vezetést a GS-tornagyőzelmek számát tekintve, a sportág közvéleménye ugyanis úgy vélte, hogy Novak Djokovics lesz az, aki erre a fel nem térképezett területre elsőként beléphet. Így viszont máris a spanyol került vezető pozícióba, sőt, könnyen elképzelhető, hogy a következő GS-tornán, Párizsban begyűjti a 22. sikerét is, a Roland Garros 13-szoros bajnokának ugyanis egyértelműen a salak a hazai pálya.
„Őszintén szólva, azt gondoltam, hogy Nadal elvesztette a majortorna-győzelmek versenyét Federerrel és Djokoviccsal szemben, amikor a tavalyi Roland Garros elődöntőjében kikapott a szerbtől. Úgy gondoltam, hogy talán nyerhet egy Garrost, de inkább már nem. Aztán most meg itt van, és nyer egy ilyen döntőt. Egészen elképesztő” – fogalmazott a finálé után Mats Wilander, korábbi hétszeres GS-tornagyőzes kiváló teniszező, a Eurosport állandó szakértője.
Bárhogy is lesz, Nadal hihetetlen győzelme az Australian Openen egyrészt megálljt parancsolt a már régóta küszöbön álló őrségváltásnak – minden Grand Slam-torna előtt elhangzik, hogy a Zverev és Cicipasz nevével fémjelzett ifjúság majd most… –, másrészt viszont szinte biztos, hogy a torna előtt hazazavart Djokovicsot is felpiszkálta annyira, hogy újult erővel küzdjön, hogy ő is eljusson 20-ról a 21-re, majd a 22-re. És abban is biztosak lehetünk, hogy a jelenleg éppen sérüléséből gyógyuló Roger Federert sem feltétlenül hagyják teljesen motiválatlanul a vasárnap történtek…
Ráadásul Nadal maga is arról beszélt a sikert követően, hogy ugyan decemberben még a visszavonulást fontolgatta, most már a címvédést sem tartja elképzelhetetlennek.
A KÉPGALÉRIA NADAL DIADALÁRÓL ITT!
AUSTRALIAN OPEN (kemény pálya, 75 000 000 ausztrál dollár)
FÉRFI EGYES, DÖNTŐ
Nadal (spanyol, 6.)–Medvegyev (orosz, 2.) 2:6, 6:7 (5–7), 6:4, 6:4, 7:5
Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here