Amerikában már több súlyosan depressziós kapott a szívritmus-szabályozóhoz hasonló készüléket, és az eredmények igen biztatók.
A szerkezet monitorozza az agyat, azokra a mintázatokra kihegyezve, melyek a depressziós hullám érkezését jelzik előre. Ha közeleg egy ilyen, beavatkozik, és egyénre szabott stimulálással próbálja megoldani a helyzetet. Az eddigi kísérletek során olyanoknál alkalmazták a módszert, akiken más már nem segített, és kifejezetten súlyos állapotba kerültek a depressziótól.
Kezelése egy tíznapos vizsgálattal kezdődött, melynek során alaposan kiismerték a depresszióját. Több helyen elhelyezett elektródákkal, változó erősséggel bizgerelték az egyes agyi területeket, és figyelték, melyik milyen ingert vált ki. Némelyiktől képes volt újra úgy igazán nevetni, némelyiktől melegség öntötte el, egy másiktól pedig borzongás.
Végül két részre került elektróda a jobb agyféltekén: az érzelmekért, motivációért, jutalomért felelős ventrális striátumra, melynek stimulálása a kísérleti alanynál megszüntette a depressziót, illetve az amygdalára, melynek változásain figyelik, mikor kezdődik a depressziós hullám, vagyis hogy a másik elektródának mikor kell beavatkozni.
Persze a szerkezet és a módszer a probléma gyökerét nem szünteti meg, tehát nem gyógyít ki a depresszióból, és még a gyógyszereket is be kell szedni, de legalább élhető életet ad a betegeknek. Egyelőre persze még elég drága az a műtét, amellyel behelyezik a stimulátorokat, továbbá lehetnek olyan mellékhatásai, amik egyesek számára kockázatossá teszik. Mégis
Ha a környezetédben valaki vagy te magad krízishelyzetben van, hívd akár mobilról is az ingyenes, 116-123 lelkielsősegély-számot!
Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here