Знаехте ли, че днес отново е празник на мъжката рожба? Ето какви поверия носи

©

Днес празнуваме Петларовден (Петльовден). Докато в съвременния празничен календар на България този ден носи анекдотична окраска, то в древното прабългарско село Еркеч (Козичино, Бургаска област) и в повечето заселени от него вайковски села този ден се отбелязва особено тържествено като празник на момчето.

Празникът е тържество на мъжкото начало в живота и се нарича Петльовден. Наред с доказаните от науката характерни елементи в езика, фолклора, топонимията, топографията и етнографията на Еркеч, този празник, както и съхранените автентични обичаи са поредно доказателство за древността на това селище.

В Еркеч любовта към момчето, към мъжкото начало в живота е издигната в култ. Това се потвърждава от факта, че Петльовден е празник на майката, родила момче, но практически се утвърждава и прославя момчето, бъдещия мъж-закрилник. Даже в песните на най-тържествения празник на девойката – лазарито, този мотив преобладава.

В една от най-лиричните и прочувствени лазарски песни “Сиви гриви гълъби” певецът се обръща към птиците и ги пита, като летят далече, дали са видели какво прави царицата. И отговорът е, че тя също е родила момче, на което се радва, грижи се за него както всяка еркечанка, пее му песни и му шие шапчица “девет варви алтани”.

Историята на Петльовден е свързана със събирането на най-тежкия за нашия народ данък-кръвния, взимането на малки момчета. Разпитаните стари хора и легендата разказват как смела еркечанка скрива мъжкото си чедо и отказва да го даде на турците, а те се заканват, че ако не го предаде, то ще бъде заклано.

Тогава тя заявява, че сама ще заколи скъпото си момче, но не ще им го даде. През нощта тя извежда и скрива детето си далеч извън селото, заклала в полунощ петела на прага на къщата и опръскала с кръвта му навред.

Когато сутринта дошли повторно, турците останали стъписани пред постъпката на майката и повече не събирали момчета за еничари от село Еркеч. От тогава та до днес този ден се отбелязва като празник на мъжката рожба, като ден на мъжкото начало на рода български.

Подготовката за Петльовден започва сравнително рано. Още от есента се определя един петел за “баща”, за разплод и втори за Петльовден. За тези два петела се полагат особени грижи и те са на специален усилен хранителен режим.

Празникът се предхожда от основно почистване и измитане на къщата и двора. Жените се изкъпват и пременяват. В подготовката влиза направата на баница, сваряване на “цялотo” – петела, направата на свещи и специална къделка, която се подарява на бабата.

Всяка млада жена, особено която се е сдобила с първа мъжка рожба, става много рано на този ден, заколва определения петел и го сварява цял, точи кори, прави зелник /еркечка баница/.

След като се подготви, пременена празнично, взима по едно шише вино и ракия и отива при своята “акушерка” – баба.

Чест и гордост е за всяка млада съпруга да отиде и първа да поздрави своята баба. Затова на Петльовден булката, заедно с мъжа си, отиват да подадат на бабата, да й целунат ръка, да се поклонят пред самия акт на раждане на продължител на рода и да се повеселят заедно.

Петльовден съдържа и други характерни особености: петелът курбан се коли на дръвника от майката на момчето; жените, които нямат мъжки рожби, също празнуват този ден, за да се сдобият с момче.

Петелът се вари цял или се готви с булгур на яхния. Зелникът се приготвя от булгур и сирене. За пиене се подготвя подсладено “греяно” вино, подправено с парлив и черен пипер. Младите булки, които все още нямат деца, на петльовден, не ходят. Така постепенно прииждат и се събират всички булки, които имат пълна свобода на този ден. Слагат донесеното на трапезата, нахранват се, пийват си и започват танците и хората.

Празникът завършва късно през нощта, а понякога се осъмва сред веселби и закачки в къщата на бабата. При договореност и за да се съберат повече участници във веселбата, мястото на тържествата може да се премести в читалището или в хоремага (кръчмата).

На 20 февруари празнуваме Петларовден – имен ден празнуват имената Евтим, Евтимий, Евтима, Евтимия, Евта и Евтихия.

Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here

Related Posts
いじめ対応、学校に問題があったとする調査報告書「いじめの認知と適切な対応が遅れた」 福島市 thumbnail

いじめ対応、学校に問題があったとする調査報告書「いじめの認知と適切な対応が遅れた」 福島市

福島市立小学校でいじめを受けて不登校となり、その後自殺未遂した男子生徒(14)を巡り、市の第三者委員会が8日までに「いじめの認知と適切な対応が遅れた」などと学校側に問題があったとする調査報告書をまとめたことが関係者への取材で分かった。男子生徒は中学進学後も不登校状態が続いていた。報告書は、担任教諭が児童間のトラブルと考えて管理職に報告しなかった点を問題視。市教育委員会についても、いじめ防止対策推進法に基づく「重大事態」に該当しないという当初の判断は誤りだったと批判。両親が求めた第三者委による調査に消極姿勢を続けたのは「法の趣旨に反する」とした。報告書によると、男子生徒は小学5、6年だった2018、19年度に同級生から避けられ、「ばか、きもい」と悪口を言われた。20年1月ごろに欠席が多くなり、適応障害と診断された同3月までに重大事態が発生したと認定した。市教委の担当者は「真摯(しんし)に受け止め改善を図りたい」とコメントした。(共同)
Read More
Officiel: Kamal Sowah file en Eredivisie thumbnail

Officiel: Kamal Sowah file en Eredivisie

Un transfert record qui n'aura jamais vraiment été une réussite, c'est le moins que l'on puisse dire. Kamal Sowah, qui n'a pas su s'imposer au Club de Bruges, va terminer la saison en Eredivisie, sous les couleurs de l'AZ. Il y est prêté jusqu'à la fin de la saison par les champions de Belgique en…
Read More
Index Of News
Total
0
Share