Nová štúdia: Topenie permafrostu v Arktíde ohrozuje celý svet

Topenie večne zamrznutej pôdy v Arktíde, ktoré môže uvoľniť obrovské množstvo skleníkových plynov, ohrozuje nielen miestnu infraštruktúru, ale aj celú planétu.

Podľa agentúry AFP to vyplýva z novej štúdie, ktorú tento týždeň zverejnil odborný časopis Nature. Permafrost, ktorý bežne ani v lete nerozmŕza, pokrýva tridsať miliónov kilometrov štvorcových planéty, z toho približne polovicu v Arktíde.

Teplota sa zvyšuje rýchlejšie

Obsahuje dvojnásobok množstva oxidu uhličitého, než ktoré je v atmosfére, a trojnásobok množstva, ktoré sa do vzduchu dostalo od roku 1850 kvôli ľudskej činnosti.

Teplota sa v Arktíde kvôli zmene klímy zvyšuje rýchlejšie ako vo zvyšku sveta, a to o dva až tri stupne Celzia v porovnaní s teplotou pred priemyselnou revolúciou.

Odborníci v regióne tiež zaznamenali množstvo meteorologických anomálií. Večne zamrznutá pôda, ktorá má z definície najmenej po dobu dvoch rokov teplotu nula stupňov Celzia a menej, zaznamenala v rokoch 2007 až 2016 zvýšenie teploty v priemere o 0,4 stupňa Celzia.

Rastúce teploty permafrostu “vyvolávajú obavy z rýchleho topenia a potenciálneho uvoľňovania oxidu uhličitého“, uviedla autorka štúdie Kimberley Minerová, ktorá pracuje v Laboratóriu tryskového pohonu (JPL) americkej vesmírnej agentúry NASA.

Najnovšia štúdia

Podľa štúdie dôjde do roku 2100 k strate približne štyroch miliónov kilometrov štvorcových večne zamrznutej pôdy, a to aj v prípade, že sa podarí zastaviť globálne otepľovanie.

Výskum uvádza, že úlohu budú hrať aj požiare. Počet týchto nekontrolovateľných živlov by mohlo do polovice storočia vzrásť o 130 až 350 percent, čím by sa z večne zamrznutej pôdy uvoľňovalo stále viac oxidu uhličitého.

Podľa ďalšej štúdie vedenej Janom Hjortom, výskumníkom z fínskej univerzity v Oule, je bezprostredne ohrozených takmer 70 percent ciest, potrubí, miest a tovární postavených na večne zamrznutej pôde. Zvlášť ohrozené je Rusko. Takmer polovica ropných a plynových polí v ruskej Arktíde sa nachádza v oblastiach permafrostu.

V roku 2020 pri ruskom meste Norilsk uniklo kvôli roztápajúcemu sa permafrostu z nádrže tepelnej elektrárne vyše 21-tisíc ton nafty a mazivá, ktoré sa dostali do niekoľkých riek a do jazera.

Poznatky o permafroste

Cesty a ropovody sú ohrozené topením večne zamrznutej pôdy aj v Severnej Amerike. Napriek tomu, že vedecké poznatky o permafroste sú stále hlbšie, zostávajú nezodpovedané niektoré otázky, vrátane toho, koľko oxidu uhličitého sa môže uvoľniť.

Podľa Minerovej a jej kolegov nie je topenie permafrostu dostatočne zohľadnené v modeloch globálneho otepľovania. Nie je tiež jasné, či topenie povedie k zalesneniu arktickej oblasti, kde budú rastliny schopné absorbovať uvoľnený oxid uhličitý, alebo k vysušeniu oblasti s častejšími požiarmi.

Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here

Related Posts
Caribbean Collection 2023 thumbnail

Caribbean Collection 2023

The Caribbean Collection 2023 rounds up the best experiences in the Caribbean, from diving to carnivals, and highlights unmissable hotels and resorts in the region.Read This NextWhy are people so dang obsessed with Mars?How viruses shape our worldThe era of greyhound racing in the U.S. is coming to an endSee how people have imagined life
Read More
A Genius Who Is Free With His Mind Instead of His Body: 13 Memorable Traits of Stephen Hawking thumbnail

A Genius Who Is Free With His Mind Instead of His Body: 13 Memorable Traits of Stephen Hawking

Bilim çalışmaları ve ortaya koyduğu teorilerle hem bilim dünyasında hem de kamuoyunda adından söz ettiren Stephen Hawking gençliği, hayatı ve buluşları hakkında az bilinen birçok detay var. Bu detaylar sayesinde Stephen Hawking kimdir sorusunu çok daha açık bir şekilde yanıtlamak mümkün. Kozmoloji yani evren bilimi alanında yaptığı çalışmalarla adını duyuran fizikçi Stephen Hawkings, hem bilimsel…
Read More
Researchers create world’s first anode-free sodium solid-state battery thumbnail

Researchers create world’s first anode-free sodium solid-state battery

UChicago Pritzker Molecular Engineering Prof. Y. Shirley Meng’s Laboratory for Energy Storage and Conversion has achieved a major breakthrough by developing the world’s first anode-free sodium solid-state battery. This groundbreaking research, conducted in collaboration with the University of California San Diego‘s Aiiso Yufeng Li Family Department of Chemical and Nano Engineering, brings us closer to
Read More
A man’s world? Not according to biology or history. thumbnail

A man’s world? Not according to biology or history.

MagazineThe Big IdeaFor proof, we can look to the many matrilineal societies dotted all over the world. In some regions, these traditions may date back thousands of years.Published March 2, 20239 min readThe philosopher Kwame Anthony Appiah once asked why some people feel the need to believe in a more equal past to picture a
Read More
Moderna: Initial booster data shows good results on omicron thumbnail

Moderna: Initial booster data shows good results on omicron

Associated PressDec. 20, 2021Updated: Dec. 20, 2021 1:49 p.m.FILE - A vial of the Moderna COVID-19 vaccine is seen during a vaccination clinic at the Norristown Public Health Center in Norristown, Pa., Tuesday, Dec. 7, 2021. Moderna said Monday, Dec. 20, 2021 that a booster dose of its COVID-19 vaccine should offer protection against the rapidly…
Read More
Index Of News
Total
0
Share