Právě dnes padlo embargo na novinářské dojmy z preview buildu pravděpodobně nejočekávanější strategické hry letošního roku, takže jsme zalovili v zahraničních médiích a nabízíme zprostředkované dojmy i ukázky z hraní zahraničních kolegů.
Windows Central: svoboda a potenciál RPG prvků
Při budování Total War: Warhammer 3 mělo studio Creative Assembly naprostou důvěru ze strany mateřské firmy značky Warhammer, Games Workshop. Je to patrné na první pohled, ale hlavní spisovatel hry Andy Hall se tím stejně pochlubil: „Pojďme zabít boha. To nejspíš není něco, co si může dovolit ledasjaký licencovaný produkt.“ Řeč je o medvědím bohovi Ursunovi, který utržil smrtící ránu a je nyní uvězněn Be’lakorem, prvním princem démonů. Smrtelné bolesti Ursuna zablokovaly cestování do a z Realm of Chaos, s výjimkou specifických trhlin (Rifts). To odstartuje válečné tažení v příběhové kampani, protože Kislev chce uzdravit svého boha, Kathai od něj potřebuje informaci, síly Chaosu chtějí jeho moc a Ogrové mají prostě hlad, přičemž bůh zní docela jako pochoutka.
Bez ohledu na jejich cíle, každá frakce musí nahromadit moc, aby mohla porazit Be’lakora. Za tímto účelem musí nejprve porazit šampióna každého z bohů Chaosu, využívajíce přitom trhlin vytvořených umírajícím Ursunem. Při tvorbě této kampaně se tvůrci snažili vyhnout problémům z Eye of the Vortex kampaně druhého dílu, kde hráč vyloženě musel obsazovat konkrétní území. Díky otvírání trhlin pro účel cestování má hráč dostatek varování a svobody při rozhodování, jak se ke každé z nich chce postavit, přičemž je jasně řečeno, že ignorace trhliny přinese příval sil Chaosu.
Během preview měli novináři šanci hrát za dvě z různých stran konfliktu: Severní Provincie – což část Cathay pod vládou Miao Ying, přezdívané Storm Dragon. A druhou hratelnou frakcí byli Démoni Chaosu pod velením tajemného Prince démonů. Hra za obě frakce byla zábavná, ale ta druhá z nich představuje zřejmě největší pokrok pro celou sérii, který ze hry může udělat jeden z nejlepších PC titulů vůbec. Při hraní za Démony Chaosu se totiž hra promění v plnokrevné RPG: jejich princ totiž může získávat „laskavosti“ od všech čtyř temných bohů a je tedy na vás, jakou mu dáte podobu, schopnosti či výzbroj. Kombinací jsou miliony. Během svého tažení získáváte Démonickou slávu plněním misí a zasvěcování osad pro každého ze čtyř bohů, čímž odemykáte jednotlivé vlastnosti či výzbroj prince, ale také přístup ke konkrétním bojovým jednotkám. Samozřejmě si musíte pečlivě hlídat rovnováhu a případné slabiny svých voleb.
Vylepšení ale najdete u všech frakcí a vlastností hry, včetně diplomacie. Konečně můžete říct vetřelcům na vašem území, kteří vám nevyhlásili válku, aby vypadli – bez diplomatické penalty. Pokud vás nebaví vyjednávání o ceně, podržením tlačítka přimějete AI prostě říct konečnou cenu. K dispozici je prodej regionů, takže odpadá problém s osadou spojence, která vám brání v plném ovládnutí provincie. Ještě důležitější je schopnost postavit základnu ve městě spojenců – nejen že tak můžete spojence posílit, ale také můžete sami rekrutovat určité množství jejich jednotek. Při samotném boji zase vyniká lepší propracovanost dobývaných lokací, kde se už nejedná jen o kulisu za jednou zdí – základny mohou mít patra nebo různé vchody, včetně mostů apod. Za zmínku také stojí co-op až pro osm hráčů, včetně možnosti hromadné aktivace tahu zároveň, aby nebylo třeba na nikoho čekat.
PC Gamer: dobývání mapy
„Jakmile vstoupíte trhlinou do Realms of Chaos, věděli jsme, že je nemůžete dobývat jako tradiční mapu,“ říká designé kampaně Mark Sinclair: „Nemůžete prostě vstoupit do říše Khorna jako Kislev a začít tam obsazovat města nebo danit populaci. Takže jsme věděli, že pro tohle musíme vybudovat novou hratelnost“. vysvětluje tedy, že když vstoupíte do říše Slaanesh, musíte při sestupu na každou úroveň čelit nějakému pokušení – přičemž některá budou opravdu velmi lákavá. Jakmile je ale přijmete, budete z říše vykopnuti zase ven – sice se vámi vybranou odměnou, ale samozřejmě bez toho, pro co jste tam sestupovali původně. Pokušení budou věci jako velké bonusy k ekonomice, ale pokud je přijmete, tak riskujete, že se vaši protivníci dostanou do srdce dané říše dříve než vy.
Každá taková mapa je chráněná démonickým princem. Jeho porážkou a získáním jeho duše získáte přístup k vězení, kde trpí Ursun. Takhle to zní jednoduše, ale jednoduché to rozhodně není. Tyto říše jsou skrz naskrz nepřátelské, i vůči ostatním démonům. Když jednu takovou dobýváte, celá mapa je proti vám, nejen její konkrétní armáda. Pokud přežijete dostatečně dlouho, čeká vás finální bitva. Na rozdíl od tradičních bitev zde budete čelit vlnám nepřátel zatímco musíte udržet body na mapě, stavět barikády a povolávat dodatečné jednotky. Vedoucí designér bitev Jim Whitson k tomu říká: „Je to součást fantasy žánru – chtěli jsme posílit vertikalitu map a zabránit pocitu – aha, tohle rozložení znám, chodím vždy tudy – dosazení pestrosti v podobě barikád nebo bojových věží, které může hráč zapojit průběžně během bitvy a změnit tak její tok nebo ráz.“
Jelikož se jedná o závod, budete chtít vlastní armádu postupující skrz Realm of Chaos v každém tahu, což znamená rozdělit vaše jednotky po většinu kampaně. A pro dobývání říše Chaosu nejspíš budete chtít použít vaši nejlepší armádu. To přirozeně dopadne na vaši ekonomiku a učiní to ochranu vašeho teritoria ve fyzickém světě složitější. Je to extra vrstva napětí a komplexity, která zní slibně, ale zároveň by se mohla zvrhnout ve zbytečně stresující a tříštící pozornost hráče. Zda tomu tak je se ukáže až při hraní celé kampaně a tažení všemi čtyřmi říšemi, nicméně minimálně v ranných fázích hry jde zrádnou a napínavou novinku, která mění povědomý Total War zážitek v epické bojové tažení.
Hra vychází s českými titulky 17. února. Objednat si ji můžete v Xzone.
Note: This article have been indexed to our site. We do not claim legitimacy, ownership or copyright of any of the content above. To see the article at original source Click Here